# Hit enter to search or ESC to close
Image

COMEA Recipients (1989-2021)

David Allie-Memorial Jr. High-Lansing
Frank Alongi-Old Quarry MS
D.J. Alstadt-Naperville Central HS
Adeline Anderson-Homer JHS-(r)
Victor Anderson-Yorkville HS
George Andrikokus-Hinsdale MS
John Armstrong-Joliet District 86
Eric Bachmann, District 64 Park Ridge-Niles
Stewart Bailey-Carl Sandburg HS
Melody Balicki-Aurora West HS (formerly)
Mike Bandman-Viking JHS-Gurnee (r)
Ken Bartosz-Loyola Academy (d)
Doug Beach-Elmhurst College
Art Beckmann-Central JHS  (r)
Andrew Beckwith-Lockport HS
Tom Beckwith-Warren Twp HS (d)
Ken Bender-McGugan JHS (r)
Sue Berge-Blaese - MacArthur MS (r)
Mark Bettcher-Dundee Crown HS (r)
Greg Bimm-Marian Cath. HS-Chgo Hts
Emily Binder-Gregory MS-Naperville
Robert Blim-Wilmette JHS-Wilmette (r)
Robert Blazek-Monroe MS (r)
Dan Brame-Highland Park HS (r)
Pam Breuning-Joliet Twp. HS (r)
Debra Brubeck-Humphrey MS (r)
Matt Bufis-Evanston Twp. HS
J Will Burck-Waubonsie Valley HS (d)
Jennifer Carlton - Troy District 30-C
Kevin Carroll-Joliet West/Waubonsie Valley
Scott Casagrande-Hersey HS-Arlington Hts
Bill Chambers-Gower School (r)
Mike Chiodo-Lake Park HS (r)
John Christie-Highland MS (r)
Josh Chodoroff-Highland Park HS
Mary Ciccotelli-Lincoln MS (r)
Sue Clemons-Conrady JHS (r)
James Colombo-Hauser JHS
Annette Cooper-Granger MS-Aurora (d)
Michel Corke-Homer Jr. High (d)
Kim Coughlin-Summit Hill JHS
Mark Corey-Addison Trail HS
Brian Covey-Lockport HS
Don Crews-Hadley MS-Glen Ellyn (r)
Richard Cullen-Independence JHS (r)
George Cizek-Steger Dist. 194 (d)
Chris Dandeles-Waubonsie Valley HS
Debbie Darnell-Merrillville Int (r)
Adam Davis-Prospect HS (formerly)
Jim Deal-Crown Point HS (r)
Chip DeStefano-McCracken School-Skokie
Don Devany-Metea Valley HS
Kelly Dimidik-Gregory MS
Jeff Doebler-Valparaiso University
Tom Drake-Romeoville HS (r)
Mark Duker-Waubosie Valley HS
Karen Eldrenkamp-Glen Ellyn D89 (formerly)
Charles Emmons, Jr.-Highland Park (r)
Lila Fagan-West Aurora (r)
Kimberly Farris-Wilmette JHS (formerly)
Fran Fatta-Vernon Hills HS (formerly)
Claire Cannek Fenton-Dist 204-Naperville
Mike Fiske-Joliet Central HS (r)
John Fitchuk-Dist 200-Wheaton (r)
Quincy Ford-Michigan City High School (r)
Ray Forlenza-Tinley Park, District 140 (r)
Jason Freeland-Central JHS-Tinley Park
Jim Garbrecht-Hawthorn MS South (r)
William Gilmer-Willowbrook HS (r)
Bill Goetz-Troy JHS-Shorewood
Adam Gohr - Libertyville HS
Nancy Golden-Hinsdale District 181(r)
Bob Good-Argo HS (r)
Tom Goodwin-New Lenox  (r)
Stan Gorbatkin-Indian Prairie Dist 204
Wayne Gordon-Wood Oaks Jr. High
Steve Green-Lisle HS (r)
Roosevelt Griffin - Harvey District 152
Dr. Judy Grimes-Elmhurst College (r)
Dr. Charles Groeling-Roosevelt Univ. (r)
Kurt Gros-Warren Twp. HS
John Harshey-West Oaks MS
Phil Hash-IL State University
Dan Harrison-Thompson JHS-Oswego
George Hattendorf-Chesterton HS (formerly)
John Heath-Batavia HS (r)
Mark Hengesh-Glenbard West HS (r)
Leo Henning-Brother Rice HS-Chgo (d)
Patrick Henning-St. Laurence HS (r)
Kirk Hickman - Hinsdale South HS
James Hile - Elmhurst College
Lornetta Hooks-Gower District 62 (r)
Raeleen Horn-Palatine HS
Candace Horton-Thomas MS
Barry Houser - U of I Urbana-Champaign
Bryan Itzkowitz-Holmes JHS
Mark Iwinski-Andrew HS
Brian Jacobi-Lincoln JHS-Park Ridge (r)
William Jastrow-Neuqua Valley HS (r)
John Janusek-Grove Jr. High (r)
Jeff Jay-Maple School-Northbrook (r)
Ed Jones-Plainfield HS (d)
Ross Kellan-Glenbard East HS (d)
Lisa Kiener-Lisle Jr. High
Nancy Kocal-Hawthorn MS South (r)
Tim Kopf-Valparaiso HS
Randy Kummer-Lincoln Way HS (r)
Jim Kull-St. Charles East HS
Bobby Lambert-Marian Catholic HS (formerly)
Tobin Langridge-Maine West HS (formerly)
Stacey Larson-Dolan - VanderCook College
Jon Larson-Eisenhower JHS-Darien (r)
Jonathan Lauff-Neuqua Valley HS-Naperville
Lori Lauff-Gregory MS-Naperville
Ted Lega-Joliet Central HS (r)
Kevin Lepper-VanderCook College (r)
Frank Lestina-Vernon Hills  HS (r)
Peter Lograsso-Albright MS-Villa Park (former)
Brian Logan-Wheeling HS (r)
Megan LoPresto-Hill MS
Sherri Lyons Harrison-Homer JHS (formerly)
Michael Madonia-TF South HS-Lansing (r)
Jack Majure-Cooper JHS-Wheeling (r)
Nick Martin-Glenn Westlake MS
Ken Marx-Lemont Dist 113 (r)
Rachel Maxwell-Traughber MS-Oswego
Joanne May-Glenbard East HS (r)
Kevin McOlgan-Riverside Brookfield HS (r)
Robert McNulty-Addison (r)
Terry Melbourn-Clarendon Hills MS
Dr. Charles Menghini-VanderCook College (r)
Brian Miller-East Leyden HS
Don Miller-Blue Island (r)
Mike Miller-Field MS
Terry Milligan-Rhodes School (r)
Karen Moffett-Westview Hills MS
Matt Moore-Fremd High School
Eric Morong-Hinsdale CCSD 181
Dave Morrison-Prospect HS (r)
Milton Mojzis-Villa Park (d)
Jeff Muraida-Dirksen JHS/Morris HS (formerly)
Steve Nendza-Hille MS-Oak Forest (formerly)
Dennis Ostermann-Marquardt MS (r)
Ray Ostwald-York HS
Keith Ozsvath-Rotolo MS-Batavia
Susan Ozsvath-Rotolo MS-Batavia (formerly)
Valerie Page-Plainfield Dist 202 (formerly)
Roman Palmer-Addison (r)
Margene Pappas-Oswego Dist. 308 (r)
Pete Pappas-Glenview (r)
George Pierard (retired IGSMA Pres.)
Nicole Plagman-Kelvin Grove Sch. (Lockport)
Nancy Plantinga-Gregory MS (formerly)
Ron Polancich-York Comm HS (r)
Mike Pressler-Maine South HS (formerly)
Dan Pritchett-Valparaiso HS (r)
Carrie Provost-Franklin MS (r)
Bill Rank-Oak Prairie JHS
Terry Redford-Lemont HS (r)
Lou Ricci-St Rita HS (r)
Phil Robb-Richland School-Crest Hill
Roger Rocco-Mother McAuley HS (r)
Dan Romano-Andrew HS-Tinley Park (r)
Craig Roselieb-Downers Grove South HS (r)
Drew Russell-Vernon Hills HS
Wes Russell-Hufford JHS-Joliet (r)
Robert Rzeszutko-Winnetka District 36 (r)
Stephanie San Roman-Oswego HS
Greg Scapillato-Northbrook JHS
Cindy Schnabel-Willowcreek MS-Portage
Tom Schnabel-Chesterton MS (r)
Glen Schneider-Metea Valley HS
Kevin Schoenbach-Oswego HS
Melissa Schoonover-Washington JHS
Vic Scimeca-Wheaton Warrenville South HS
Cindy Severino-Cooper MS-Buffalo Grove
Deb Shofner-Elgin CUSD 46
Don Shupe-Libertyville HS (r)
Mary Smelser-Joliet Dist. 86 (r)
Kenneth Snoeck-Lake Park HS (r)
Christina Snyder-Wilbur Wright MS
Charles Staley-Neuqua Valley HS (r)
Mike Stiers-Batavia MS (r)
Don Stinson-Joliet Cenral HS
Mickey Stisher-LaPorte HS (IN)
Jim Stombres-St. Charles North HS (r)
Randy Sundell-Vernon Hills HS
Tony Svejda - Oak Park-River Forest HS
Randy Szostek-Batavia Dist 101 (r)
Brayer Teague-Downers Grove North HS
Tom Tedeschi-Lakeview JHS-Downers Grove
Matt Temple-New Trier HS
Dave Thomas-MacArthur MS-(r)
Steve Thomas-Grayslake MS
Sandra Thompson-Wheeling Dist 21 (r)
John Thomson-New Trier HS (r)
John Timmins-Crone MS-Naperville
Cathy Umlauf-London MS-Wheeling (formerly)
Dan Valkema-Plainfield HS (r)
Eric Wellman-Joliet West HS
Sarah Whitlock-Homewood-Flossmoor HS
Glenn Williams-Downers Grove South HS
Stacy Williams-Jackson-Lincoln-Way Cen. HS
Brian Wis-St. Charles North HS
Greg Wojcik-Glenbrook South HS
Jeff Zilke-Sundling JHS

John Paynter Lifetime Achievement Award

1996-Barbara Buehlman
1997-Victor Zajec
1998-Dr. Harry Begian
1999-Randy Kummer
2000-Dr. Tim Lautzenheiser
2001-Leo Henning
2002-Ted Lega
2003-Ross Kellan
2004-Dr. Charles Menghini
2005-Peter Pappas
2006-Margene Pappas
2007-Dave Morrison
2008-William Jastrow
2009-Ray Cramer & George Quinlan, Sr.
2010-Don Shupe
2011-Maurice Rhodes
2012-Ed Jones
2013-David Allie
2014-Greg Bimm
2015-Charles Staley
2016-Brian Logan
2017-Dr. Joseph Manfredo
2018-Jim Stombres
2019-Tom Beckwith
2020-John Heath

r = retired
d = deceased